16.11.2016
SAOPSTENJE ZA JAVNOST
Imajući u vidu najavu Predsednika Vlade Republike Srbije da će „plate u javnom sektoru od sledeće godine biti povećane između pet i sedam odsto“, zahtevamo od Vlade Republike Srbije vraćanje „otetih“ 10% zarada svim zaposlenima u javnom sektoru i „otetog“ dela penzija. Ukoliko finansijske mogućnosti ne dozvoljavaju ovoliki procenat vraćanja „otetog“, zahtevamo isti, manji, procenat vraćanja svima kojima je oduzet deo zarada, odnosno penzija.
Upozoravamo da se najavljenim „povećanjem“ zarada delu zaposlenih u javnom sektoru vrši direktna diskriminacija ostalih zaposlenih u ovom sektoru kojima su zarade još 2014. godine umanjene primenom propisa koji su se odnosili na sve zaposlene u javnom sektoru, a sada su oni izuzeti od najavljenog povećanja (zaposleni u komunalnim delatnostima i u preduzećima u državnom vlasništvu - PTT, Telekom, Galenika, EPS, državnoj upravi). Ukazujemo i da su potpuno nejasni kriterijumi za izbor onih zaposlenih kojima će biti, kako najavljuje Predsednik Vlade, „povećane“ zarade, i onih kojima će i dalje biti one umanjene, kao i u prethodne dve godine? Ako su i oni koji nisu direktni korisnici budžeta i finasiraju se isključivo od svojih prihoda, obuhvaćeni umanjenjem zarada (npr. 90% javnih komunalnih preduzeća), smatramo da je, najblaže rečeno, krajnje nekorektno da se oni sada „zaboravljaju“ i ne dozvoljava im se vraćanje barem dela „otetih“ zarada. Podsećamo i da je umanjenje zarada trebalo da bude „privremeno“, te smatramo da bi predsednik Vlade trebao da objasni koliko dugo ta „privremenost“ može da traje.
Takođe, upozoravamo da su propisi kojima su umanjene zarade zaposlenima u javnom sektoru i penzije umanjuju već stečena prava sadašnjih i bivših radnika, suprotni Ustavu Republike Srbije, Zakonu o radu i zaključenim kolektivnim ugovorima. Ukazujemo i da smo, zbog toga, od Ustavnog suda Republike Srbije zahtevali ocenu njihove ustavnosti, kao i da dve godine nema nikakvih informacija vezanih za taj zahtev. Podsećamo i da čekamo odgovor Ustavnog suda na još 20 zahteva za ocenu ustavnosti različitih propisa koji se odnose na umanjenje prava radnika.
Ukoliko ovaj zahtev ne bude prihvaćen, vrlo brzo bićemo prinuđeni da organizujemo OBUSTAVE RADA I PROTESTE za šta očekujemo razumevanje i podršku svih zaposlenih i najšire javnosti. Najavu takvih aktivnosti započeli smo deljenjem letaka, a nastavak aktivnosti će obuhvatiti organizovanje kampanje „VRAĆANjE OTETOG“.
Zaposleni u javnom sektoru kojima su zarade ograničene raznoraznim propisima još od 2006. godine i jedva preživljavaju, više ne žele da pune budžet onima koji su novac potrošili na izborne kampanje, te da budu opravdanje za loše odluke i nesposobnost vladajućih političkih struktura.
Beograd, 16.11.2016.
UGS NEZAVISNOST
Aleksandar Titović, potpredsednik